A Kiss Áron Magyar Játék Társaság Bp. XI. Orlay u.2/sz alatti termében rendezett kiállításon, melyen Joó Jánosné ny. óvónő – „Velem élő mesterségek “ című anyagát mutatták be, rendkívül sok érdeklődőt vonzott.
Dr. Györgyi Erzsébet, a Társaság elnöke köszöntő szavai után gyermekdalok, furulyaszó és dobszó hangzott fel óvodáskorú és iskolás gyermekek részvételével, és egy már nagylánnyá vált, a hajdani Zöld Alma Egyesület tagja komoly fuvola játéka varázsolta el a hallgatókat.
Pásztorné Monda Ilona óvónő sokáig dolgozott Joó Jánosné Marikával, s jó szívvel emlékezett a fáradhatatlan, a népi hagyományokat gyűjtő-őrző-megtartó, magyarságtudatra figyelmet felhívó, hiteles munkatársra, Marikára a Csepeli óvodában.
A köszöntés után a jelen lévő érdeklődő felnőtt és a gyermek közönség ámultan nézte figyelte a kiállítási anyagot a vitrinekben és asztalokon, akár megérintve azokat, melyek nemezből, bőrből, gyékényből, nádból, csuhéból, kukoricaszárból, csutkából készültek.
Egy részük játékszer, babaház bútorokkal, rögtönzött bábokkal, felöltöztetett babákkal hímzett ruhában, a hajdan volt gyermekkor színhelyéről hozott buzsáki motívumokkal.
Más részük komoly kézműves tárgy, egyéni stílusban készített valódi bőr táskák, óvodáskorú gyermek népi táncjátékához készült ruha kékfestő anyagból, kis bőr bocskorral megidézve a Múltat.
Ezen a napon és a december végéig tartó kiállításon betekintést kaphat a látogató a bőrmívesség, a kosárfonás, a kézműves tevékenységek titkaiba, melyek Joó Jánosnéval együtt élő értékek.
Valójában Ő Istenáldotta tehetség, és szerénysége mögött ott van a talentum, annak gyümölcsét bárkivel megosztja, legyen az gyermek vagy felnőtt, kis közösségekben vagy nagyobb szervezett területen, fővárosban és vidéken, kiállításokon, klubokban, fesztiválokon Óbudán, és a Bartók Béla Boulevard-on, beteg gyermekeket ápoló intézményekben, a bethesdai nyári táborokban, Erdélyben és határon túli tájakon, Csíkszeredán és másutt, személyiségüket fejlesztve, gátlásaikat feloldva játékos módszerekkel.
Nem szakmának, hanem hivatásnak tekintette a több évtizedes munkáját, melyre a Szarvasi Felsőfokú Óvónőképzőben készült fel, de gyermekkori élményei, nagyszülei, szülei, azaz a családi múlt is erős hatással volt rá. Ő maga mondja, hogy örökségként kapta tőlük a népművészet, a néphagyomány, a népi mesterségek tiszteletét, a népi gyermekjátékok megismerésének örömét.
Ebből épült küldetéstudattal, és képes volt másokat is erősíteni, továbbadva a tapasztalatait.
Ami számomra, – mint kiállítás-látogatónak fontos, – az életútját olvasva, mely egy tenyérnyi papírlapon elfér, a Dunántúli gyermekkori élmény Osztopánban, Buzsákon, somogyi falvakban, ahol nagyszüleivel, szüleivel élt 10 éves koráig, ezt követően az 1950-es évek történelme és más események is hozzájárultak, hogy Csepelre költöztek.
Az óvónőképző után gyakorló óvónőként folyamatosan képezte magát a Budapesti Művelődési Központ tanfolyamain, – ahol mesterektől tanulta, leste el a játék-készítés titkait.
A Bp. XXI. ker. Nagy Imre ÁMK Stúdiójában megismert filmes szakemberek segítségével módszertani filmeket készített saját óvodásai között.
- Népi mesterségek az Óvodában és a
- Játékos kalendárium címmel.
Ezeket a filmeket ma is meg lehetne nézni, továbbítani óvodákba. Ehhez kellene segítő szerv, a média, mert a filmek által személyiségfeljesztés történik. A filmben szereplő gyermekek és a felnőttek játékban, akár az ének-zenei, vagy más tevékenységben, vagy szabad időben a mindenre fogékony gyermeki világot láthatja a néző.
Joó Jánosné Marika továbbra is támogatja a Bethesda kórház beteg gyermekeit, a velük együtt készített újabb és újabb babákkal az a célja, hogy, egyéni képességüket fejlessze, hogy a népi mesterségek tovább éljenek az azt értékelő közösségekben.
Voltak kiállításai, kapott elismerést, de számára legnagyobb öröm a közös siker volt, melyet megélt az óvodákban gyermekek, kolléganők, szülők között, a családjában, ahol örömmel tekinthet szét már unokái között.
A kiállításon csuhé-textilfestés-bőrmívesség, kosárfonás, kézműves foglalkozások vannak.
Harasztiné Bata Zsuzsanna, ny. óvodapedagógus